Ból brzucha – częsty problem kobiet

Co to jest miesiączka?

Miesiączka, zwana inaczej okresem, menstruacją ( z łac. menses) – to fizjologiczne, powtarzające się cyklicznie, złuszczanie naskórka błony śluzowej macicy (endometrium), pod wpływem zmian stężenia żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. W wyniku złuszczania naból brzuchabłonka, pojawia się trwające kilka dni, krwawienie. Miesiączce towarzyszy szereg, mniej lub bardziej uciążliwych dolegliwości: ból głowy, osłabienie, obniżenie nastroju, drażliwość, obniżenie koncentracji, mdłości, wymioty. U każdej kobiety miesiączka może mieć nieco inny przebieg i czas trwania.

Jak radzić sobie z bólem brzucha podczas okresu?

Mimo, że miesiączka i związane z nią dolegliwości, to fizjologia, nie warto tak cierpieć. Ból brzucha złagodzą leki rozkurczowe i przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Pamiętajmy, że czasie krwawienia i tuż przed jego wystąpieniem, nie wolno zażywać preparatów na bazie aspiryny, gdyż rozrzedzają krew i mogą nasilić krwawienie. Dolegliwości bólowe złagodzi delikatny masaż podbrzusza, z użyciem olejku lawendowego, który wykazuje właściwości rozkurczowe, oraz ciepłe (ale nie gorące) kompresy.

Pomocna dieta

ból brzuchaDowiedziono, że wapń obniża aktywność skurczową macicy, dlatego tuż przed miesiączką i w trakcie krwawienia, dietę warto wzbogacić w przetwory mleczne, ryby, warzywa strączkowe, orzechy. W walce z obniżonym nastrojem, pomocna może się okazać witamina B6. Znajdziemy ją w kiełkach, otrębach, mięsie z indyka, rybach morskich. Właściwości przeciwskurczowe oraz regulujące pracę układu nerwowego, wykazuje magnez, dlatego w czasie okresu, bez wyrzutów sumienia, sięgnijmy po gorzką czekoladę i kakao. W drugiej połowie cyklu, wiele kobiet odczuwa dolegliwości związane z gromadzeniem się wody w organizmie. Aby temu zapobiec, należy radykalnie obniżyć ilość spożywanego sodu. Podczas menstruacji warto też ograniczyć spożycie kofeiny, gdyż może nasilać aktywność skurczową macicy.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.