Co na suchy kaszel

suchy kaszelKaszel jest obronnym odruchem organizmu. Służy pozbyciu się z dróg oddechowych ciał obcych, zanieczyszczeń, wydzielin. Jest jednym z najczęstszych objawów w przebiegu wirusowych infekcji dróg oddechowych. W początkowym stadium ataku wirusów, kaszel jest suchy (tzw. bezproduktywny).  To przykra dolegliwość, powodująca ból w klatce piersiowej, podrażnienie i ból gardła, czasem nawet doprowadza do wymiotów. Suchy, męczący kaszel najbardziej dokuczliwy bywa w nocy, kiedy nie możemy przez niego zasnąć, kiedy wybudza ze snu, nie dając organizmowi szans na regenerację.

Jak możemy sobie pomóc, gdy suchy kaszel daje nam się we znaki:

  • Zadbaj o powietrze, którym oddychasz. Suche powietrze w pomieszczeniu dodatkowo wysusza i tak podrażnioną i wysuszona śluzówkę, dlatego nawilżaj pomieszczenie, w którym przebywasz. Gdy nie jesteś posiadaczem nawilżacza, wystarczy rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferze. Często wietrz pomieszczenie, zwłaszcza przed snem.
  • Inhaluj się. Najprostszym sposobem jest pochylenie się nad miską z gorącą wodą i wdychanie pary przez kilka minut. Do wody, możesz dodać zioła, np. tymianek, rumianek.
  • Wykorzystaj moc naturalnych składników. Zrób znany z dzieciństwa syrop z cebuli, buraków czy imbirowy napój. Przepisy z łatwością znajdziesz w Internecie. Cudownym, naturalnym lekarstwem na suchy kaszel jest siemię lniane. Powleka śluzówkę niczym ochronny film. Jedz czosnek, najlepiej w wersji surowej. Rozgnieć ząbek, dodaj do mleka i wypij ( jeśli jesteś w stanie przełknąć taka miksturę, dodaj jeszcze łyżeczkę miodu oraz masło), lub zjedz z chlebem. Podrażnionemu kaszlem gardłu, ulgę przyniesie płukanie go co kilka godzin wyciągiem szałwii lub roztworem soli.suchy kaszel
  • Co na suchy kaszel znajdziemy w aptece? Jeśli suchy kaszel powoduje ból, nie daje spać w nocy, warto skorzystać z leków przeciwkaszlowych, dostępnych w aptece bez recepty (Vicks). Działają na ośrodkowy układ nerwowy, blokując  odruch kaszlu, przynoszą natychmiastową ulgę. Zastosowane wieczorem, zapewnią spokojną, przespaną noc.  W aptece znajdziesz też całą gamę syropów i tabletek na suchy kaszel, na bazie wyciągów z ziół, np. podbiału, prawoślazu. Mają one na ogół charakter przeciwzapalny, powlekający, łagodzący podrażnienia śluzówki.

W dalszym przebiegu infekcji wirusowej suchy kaszel przechodzi w mokry, produktywny. Tego odruchu nie należy hamować, wręcz przeciwnie, bo zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny musimy się pozbyć. Suchy kaszel pojawia się też bardzo często po infekcji i może trwać nawet do kilku tygodni. Pamiętaj, że kaszel jest objawem towarzyszącym wielu chorobom, także tym najgroźniejszym. Dlatego, jeśli nie towarzyszą mu objawy typowe dla infekcji lub długo nie przechodzi – koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza.

www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.