Czesanie długich włosów i ich pielęgnacja

Stylizacja długich włosów

Długie włosy możemy stylizować na wiele sposobów. Zakręcić loki lub fale, wyprostować, związać w kucyk, bądź upleść w warkocze. Na początek czeka nas czesanie długich włosów, a fryzury z nich powstałe wymagają kontaktu z gorącym powietrzem lub nagrzanymi powierzchniami. Zabiegi te niestety wysuszają włosy i niszczą je. Zatem, jak suszyć, prostować i kręcić włosy, aby zminimalizować „straty”?pielęgnacja włosów

  • Suszenie – po myciu najlepiej owinąć włosy suchym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody. Nie należy jednak głowy i włosów wycierać. Jeśli tylko mamy na tyle czasu, pozwólmy włosom wyschnąć naturalnie. Gdy jednak musimy wspomóc się suszarką, wybierzmy taką, która posiada regulację temperatury i nie suszmy bardzo gorącym powietrzem.  Pamiętajmy, że suszarkę należy trzymać oddaloną przynajmniej 20 cm od głowy. By włosy były gładkie i błyszczące należy suszyć je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Jeśli chcemy nadać fryzurze objętości, suszmy włosy głową w dół. Przed suszeniem włosy powinny zostać dobrze rozczesane. W trakcie suszenia, można dodatkowo je przeczesywać szczotką nie wyrywającą  włosów lub grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Na koniec, warto omieść fryzurę podmuchem zimnego powietrza, co pozwoli na zamkniecie łusek włosów.
  • Kręcenie i prostowanie – co najważniejsze, przed kontaktem z nagrzanymi powierzchniami, włosy powinny być idealnie suche. Mokre, w kontakcie z gorącym metalem po prostu się przypalą. Przed zabiegami z użyciem wysokich temperatur warto podzielić włosy na pasma i każde spryskać włosy preparatem termoochronnym. Przetrzymujmy włosy w prostownicy czy na lokówce jedynie minimalną ilość czasu potrzebną do uzyskania efektu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie stosujmy maksymalnej temperatury. Prostując włosy należy zaczynać od ich nasady, i jednym płynnym ruchem przesuwać ku końcówkom. Loki nakręcamy w odległości kilku lub kilkunastu centymetr ów od nasady, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.  Na koniec, dla utrzymania efektu należy spryskać fryzurę preparatem utrwalającym.

Czesanie długich włosów

Czesanie długich włosów, to wydawałoby się rzecz prozaiczna. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, gdyż włosy, zwłaszcza długie, podczas czesania można zniszczyć, powyrywać i połamać. Podczas tego zabiegu, nie tylko rozczesujemy splątane pasemka, ale także usuwamy z nich resztki preparatów do stylizacji,  zanieczyszczenia, a także masujemy skórę głowy. A więc jak prawidłowo czesać włosy? Jaką szczotkę do włosów wybrać? Jak często w ciągu dnia należy powtarzać zabieg?czesanie włosów

Otóż, jeśli chodzi o sprzęt do czesania, najlepiej, w przypadku długich włosów sprawdzają się szczotki, które nie wyrywają włosów (np. marki Tangle Teezer). Ich konstrukcja pozwala na rozczesywanie bez bólu,  szarpania i wyrywania nawet bardzo skołtunionej fryzury. Przed zabiegiem, najlepiej włosy podzielić na pasma. Czesanie należy zaczynać od końcówek i przesuwać się w górę włosów. Dla ułatwienia rozczesywania, można zastosować specjalne preparaty ułatwiające przeprowadzenie tego zabiegu.  Proste włosy lubią częste czesanie – należy to robić minimum dwa razy dziennie, wieczorem oraz rano przed ułożeniem fryzury, zawsze także przed oraz po myciu głowy. Jeśli długie włosy w ciągu dnia się plączą, warto zaopatrzyć się w małą szczotkę, którą zawsze, w razie potrzeby będziemy mieć „pod ręką. Pamiętajmy, że byt częste czesanie włosów, powoduje ich przetłuszczanie. Włosów kręconych nie należy czesać zbyt często. Na ogół wystarczy dokładnie rozczesanie zaraz po umyciu (na mokro), a później jedynie przeczesywanie fryzury palcami.

Mycie i pielęgnowanie długich włosów

Piękne loki czy modną gładką fryzurę możesz stworzyć samodzielnie mając do dyspozycji drogeryjne kosmetyki. Odpowiednia pielęgnacja zaczyna się od rozpoznania jakiego rodzaju włosy posiadasz. Szczególnie w przypadku długich włosów odpowiedni szampon i odżywka to już pół sukcesu udanej fryzury. Zanim spłuczemy odżywkę z włosów wcześniej rozczesz je, zaczynając od końcówek. Zabieg ten powoduje, że włosy nie plączą się i powodują dokładniejsze rozprowadzenie i wchłonięcie odżywki. Najłatwiej rozczesuje się mokre włosy, bez szarpania pasm szczotką czesanie włosówTangle Teezer – znaną właśnie jako szczotka nie wyrywająca włosów. Szczotkę tą pokochały również dzieci, gdyż czesze niezwykle delikatnie. Równie istotna jest także pielęgnacja skóry głowy, dlatego od czasu do czasu warto tą skórę potraktować maską czy peelingiem. Po wakacjach włosy są najczęściej przesuszone, łamliwe i matowe. Długie, zniszczone włosy potrzebują przede wszystkim nawilżenia. By przywrócić je do zdrowie, postrzępione końcówki trzeba podciąć, a włosom zapewnić kosmetyki regenerujące – odżywkę, serum, kurację z olejkami. Do mycia włosów używaj szamponów delikatnych bez substancji zapachowych i detergentów, które mogą podrażniać (jak SLS czy SLES). Jeżeli włosy są bardzo zniszczone warto zwrócić się o pomoc do fryzjera na intensywne zabiegi regeneracyjne. Zabieg polega na nałożeniu na głowę preparat z lipidami, który domyka łuski włosa i uzupełnia uszkodzenia. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu!

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.