Groźne odwodnienie organizmu

Czym jest odwodnienie organizmu i kiedy może do niego dojść?

Człowiek traci wodę przez cały czas: podczas oddychania, wraz z potem, moczem, kałem. odwodnienie organizmuAby zachować równowagę i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wodę należy na bieżąco  uzupełniać. Zaleca się, by dorosły człowiek powinien wypijał około 2 – 2,5 litra  płynów dziennie. Większe zapotrzebowanie na wodę, występuje u kobiet karmiących, przy intensywnym wysiłku czy upale. Do odwodnienia najczęściej dochodzi podczas uporczywej biegunki oraz wymiotów, spowodowanych wirusowymi lub bakteryjnymi zakażeniami układu pokarmowego. O odwodnieniu organizmu mówimy się wówczas, gdy ubytek wody a wraz z nią elektrolitów, w organizmie jest na tyle duży, że zaburza to jego prawidłowe funkcjonowanie.

Jak rozpoznać, czy doszło do odwodnienia?

Pierwszym sygnałem, przy odwadnianiu się organizmu, jest wzmożone pragnienie. Następnie, pojawia się osłabienie, wycieńczenie, omdlenia, suchość w ustach, niedociśnienie, zawroty głowy, nudności, skąpe wydzielanie moczu. Uszczypnięta i wypuszczona  skóra przez dłuższy czas się nie wyrównuje. W kolejnej fazie przychodzi senność i parestezje (czyli przykre uczucie mrowienia, drętwienia). Następnie, dochodzi do utraty świadomości, delirium, drgawek, obrzęku języka. Nieleczony stan odwodnienia organizmu, przy utracie wody powyżej 15 % masy ciała doprowadza do śmierci. odwodnienie organizmuOdwodnienie szczególnie szybko postępuje w przypadku małych dzieci. Do głównych objawów świadczących o odwodnieniu należą: suchość języka, ust, brak mokrych pieluszek przez kilka godzin, zapadnięte oczy i ciemiączko, sucha skóra, apatia lub drażliwość, odmowa przyjmowania napojów, zmniejszenie napięcia skóry, płacz bez łez. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa wizyta na ostrym dyżurze, gdyż jest to stan zagrażający życiu dziecka. Więcej na temat odwodnienia można przeczytać tutaj.

  • Jak leczy się odwodnienie:

Choremu, w początkowych fazach odwodnienia, należy doustnie podawać wodę oraz elektrolity. Specjalnie skomponowane zestawy elektrolitów oraz glukozy, są do kupienia w aptece. Należy także podawać chude mleko, półpłynne lub płynne pokarmy (zupy, kleiki ryżowe), lekkie, słone przekąski w celu uzupełnienia utraty sodu, (np. paluszki, krakersy). Gdy dojdzie do poważniejszego stanu, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku, może okazać się niezbędny pobyt w szpitalu i dożylne podawanie wody wraz z elektrolitami oraz glukozą w odpowiednich proporcjach.

źródła:www.wikipedia.pl, źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.