Jak pomóc dziecku w nauce?

Jako rodzice chcecie, aby dziecko miało bardzo dobre wyniki w nauce, chętnie się uczyło, ale nie było przemęczone i nieszczęśliwe. Jak to pogodzić? Oto kilka ważny rad w pigułce jak pomóc dziecku w nauce:jak pomóc dziecku w nauce

  • Ułóż dziecku i pomagaj w jego stosowaniu stały plan dnia to podstawa, pobudka o stałej porze, wyjście do szkoły, czas nauki i odpoczynku!
  • Ogranicz bodźce zewnętrzne: naprawdę wystarczy 30 minut dziennie na telewizję i gry, tablet itp. Tylko taka dawka zapewni prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.
  • Jeśli zauważysz problemy u dziecka ze skupieniem się na dłużej niż 10- 15 minut – tylko tyle może bez przerwy uczyć się. Potem kilka minut przerwy i kolejne ćwiczenie czy zadanie domowe. Ustalcie zasady obowiązujące podczas nauki: nie pijemy, nie jemy, nie rozpraszamy się na dzwoniącą komórkę – uczymy się kilkanaście minut, a potem krótki czas na relaksację. Dzięki takim metodom pokażemy dziecku na czym polega obowiązkowość, koncentracja na zadaniu i szybkość relaksowania się!
  • Od pierwszej klasy naucz dziecko po co w szkole jest przerwa. To przede wszystkim czas na skorzystanie z toalety, zjedzenie kanapki, rozluźnienie, rozmowę z kolegami. Jeśli te podstawowe potrzeby zostaną załatwione na przerwie, nie będą rozpraszały go w czasie lekcji.jak pomóc dziecku w nauce
  • Nauczyciele pozwalają pić wodę w czasie lekcji – bo wiedzą, że to odświeża umysł, zaopatrz dziecko w butelkę wody!
  • Gdy dziecko zgłasza, że nie nadąża z notowaniem lekcji – poćwiczcie razem w domu. Np. przeczytaj wybrany, niedługi akapit z książki, w tym czasie dziecko notuje najważniejsze informacje. Poćwiczcie również zapisywanie skrótów: np. „ćwiczenie 2” na „ćw. 2”.
  • Nie możesz jako rodzić wyręczać dziecka w zadaniach domowych. Musisz wspierać nie wyręczać! To nie to samo. Jeśli nie rozumie znaczenia danego słowa – niech sprawdzi w słowniku lub w Internecie, wyszukane, przeczytane zostanie też w głowie!
  • Chwal, chwal i jeszcze raz chwal, nawet na najdrobniejsze osiągnięcia w szkole. Dziecko ciągle oczekuje i potrzebuje naszej aprobaty w tym co robi, a zwłaszcza jeśli robi to dobrze! Zbuduje to jego poczucie wartości i pewność siebie. Odwdzięczy się za to przynosząc dobre oceny!

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.