Jak przetrwać ząbkowanie u dziecka?

ząbkowanieZanim nadejdzie trudny dla Was czas – ząbkowanie u dziecka, warto wiedzieć na ten temat jak najwięcej (o ząbkowaniu wcześniaków przeczytasz tu).

  • Kiedy oczekiwać pierwszego ząbka? Nie ma reguły, najczęściej pierwsze zęby pojawiają się ok. 6-8 miesiąca życia dziecka, jednak objawy towarzyszące wyrżnięciu zębów potrafią być dokuczliwe już nawet na wiele tygodni wcześniej. Może się też okazać, że pierwsze białe kreseczki pojawią się u maluszka dopiero w okolicy pierwszych urodzin. Są i takie dzieci, które z zębami się rodzą.
  • Po czym poznać, kiedy dziecko ząbkuje? Gdy nasza pociecha zaczyna się obficie ślinić, staje się marudna, płaczliwa, bierze do buzi wszystko, co się jej pod rękę nawinie, źle sypia – najprawdopodobniej nadszedł trudny czas ząbkowania. Dziąsła stają się rozpulchnione i zaczerwienione. Wyrżnięciu zębów u dziecka towarzyszy ból, uczucie swędzenia, czasem także dochodzą do tego: niewielka gorączka, luźne kupki. Oczywiście nie jest regułą, że dziecko będzie boleśnie ząbkowało. Dla niektórych rodziców pojawienie się pierwszych białych kreseczek bywa zaskoczeniem. Szczęściarze…
  • Jak możesz pomóc – gdy dziecko obficie się ślini, zakładaj śliniaczek, by ubranko się nieząbkowanie moczyło, często osuszaj brodę, okolice ust, smaruj tłustym kremem dla niemowląt – to zapobiegnie podrażnieniom, pieczeniu, zaczerwienieniu. Gdy ból jest dla dziecka bardzo dokuczliwy, posmaruj dziąsła specjalnym przeciwbólowym żelem (kupisz w aptece bez recepty) lub podaj łagodny lek przeciwbólowy, np. paracetamol. Ząbkującym dzieciom ulgę przynosi gryzienie twardych przedmiotów, świetnie sprawdza się schłodzona w lodówce marchewka lub gryzak wypełniony wodą. Niektórym brzdącom pomaga gryzienie twardej skórki chleba, a niektórym trzonka drewnianej łyżki. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać dziecka przy tym samego, by się nie zakrztusiło. Dbaj o higienę przedmiotów, które gryzie maluszek.
  • Kiedy do lekarza – gdy zauważymy, że dziąsła dziecka są nadmiernie zaczerwienione, wytworzyły się na nich nadżerki, jeśli dziecko zupełnie odmawia przyjmowania posiłków, napojów, gdy gorączka, powyżej 38°C utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, lub gdy dziecko kaszle, wymiotuje – udaj się do lekarza. Być może, przy obniżonej odporności towarzyszącej ząbkowaniu, rozwinął się jakiś stan chorobowy. Zasięgnij także opinii lekarza lub stomatologa, gdy po upływie 12 miesiąca, u maluszka nie widać jeszcze pierwszego ząbka.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.