Jak ułożyć sztućce na stole czyli przyjęcie z klasą

Prawidłowe ułożenie sztućcówsztućce na stole

Oczywiście urządzając, przyjęcie czy wytrawną kolację, obiad na początku powinniśmy zadbać o bazę czyli czysty, wyprasowany obrus, bieżnik, serwety itp. Uroku zawsze doda flakon z bukietem żywych kwiatów.

Na temat jak ułożyć sztućce, etykieta mówi wprost: z lewej strony talerza kładzie się widelce, z prawej – noże i łyżki, z przodu – widelczyki i łyżeczki deserowe.

Sztućce układamy w kolejności zgodnej z kolejnością serwowanych posiłków:

  • Przekąski – widelec do sałatki układamy na zewnątrz, z lewej strsztućce na stoleony,
  • Drugie danie –  zupa – łyżkę układamy jako pierwszą pod ręką (po prawej stronie),
  • Deser – z tym mamy najczęściej największy kłopot, a zasada jest taka: sztućce deserowe układamy osobno, przed talerzem. Widelczyk zwrócony jest w prawą stronę, natomiast łyżeczka – w lewą (do tortu używa się widelczyków, a łyżeczki do deserów płynnych lub półpłynnych), łyżeczkę do herbaty, którą kładzie się wraz ze spodkiem i filiżanką.

Jak prawidłowo ustawić szkło

Jedną z metod ułożenia szklanek i kieliszków na stole jest układ kaskadowy na skos lub w kształcie trójkąta. Jeśli wybieramy układ kaskadowy, to kolejność zachowujemy następującą (od prawej): kieliszek do koniaku, do białego wina, do czerwonego wina, na szampana i szklanka na wodę. Pierwszy kieliszek ustawia się po prawej stronie talerza, a kolejne – do środka, do lewej. Planując podanie gorących napojów (kawa, herbata) filiżanki wraz ze spodkiem i łyżeczką ustawiamy po prawej stronie talerza obiadowego. Sztućce i szkło dla osób leworęcznych ustawia się dokładnie odwrotnie niż zostało to opisane powyżej.

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.