Jak wychować psa i kilka cennych porad!

jak wychować psaMądry właściciel – mądry pies!

Gdy w rodzinie panują pozytywne emocje, nawzajem okazujecie sobie uczucia, wasz pies też będzie czuł się kochany i bezpieczny. Zastanawiasz się jak wychować psa? Po prostu podaruj mu swój czas i zapewnij warunki by mógł się bawić, rozwijać swoje instynkty. Sama pielęgnacja psa nie wystarczy. Pies należy do zwierząt, które mają emocje jak człowiek, z tym wyjątkiem, że nie jest złośliwy, nie obraża się ale zawsze jest sprawiedliwy. Każdy pies ma swoją osobowość i charakter. W momencie kłótni czy awantury będzie szczekał na osobę, od której wyczuwa najwięcej agresji, a stanie po stronie i będzie bronił potencjalną ofiarę. Psom udzielają się emocje jego właścicieli. Gdy jesteśmy źli, zdołowani inaczej pachniemy (wydzielamy hormony) i pies to czuje bo odbiera świat przede wszystkim nosem! Dlatego nigdy nie oszukamy psa, to najlepszy tropiciel i znawca naszych prawdziwych nastrojów. Z tego powodu też, pies będzie próbował pocieszyć domownika, który jest przygnębiony, na przykład kładąc pysk na kolanach.

Jak opiekować się psem?

jak wychować psaNajlepszy opiekun psa uzna jego potrzeby! Nawet malutki piesek potrzebuje biegania na świeżym powietrzu, długich spacerów, muszą wąchać i szczekać. Dla naszego pupila nie ma znaczenia czy mieszka na 26 metrach kwadratowych czy w apartamencie. Jeśli tylko zapewnimy mu aktywność i czułość będzie szczęśliwy nawet w kawalerce w bloku. Pamiętaj, że nawet jeśli koło domu jest ogród, to dla psa to jest ta sama przestrzeń co dom, on musi wyjść w nieznane miejsce, obwąchać drzewa, słupy czy nawet uliczny kosz na śmieci. Ważny moment dla psa, to pojawienie się w domu dziecka. Mądrzy opiekunowie przygotują psa na tę zmianę i zaoszczędzą mu zdezorientowania nagłym zakazem wchodzenia do jego ulubionego pokoju. Jeżeli nie wiesz jak dobrze wytresować psa poszukaj dobrej literatury lub szkoły dla psów, poradź się weterynarza. Popularni są teraz trenerzy zwierząt, którzy pełną rolę coach-ów. Zastanawiasz się jak zapewnić psu odpowiednią rozrywkę, gdy pracujesz i nie ma cię w domu ponad 8 godzin dziennie? W takiej sytuacji musisz wykazać się odpowiedzialnością i trochę kreatywnością… Pamiętaj też, że psy powinny spać około 16 godzin dziennie, więc pewnie gdy nas nie będzie trochę pośpią. Najlepiej, gdy wstaniesz wcześnie rano i zaplanujesz godzinny spacer z pupilem. Ale taki prawdziwy spacer, 10 minut wokół bloku to zdecydowanie za mało, nawet dla szczeniaka. Niech pobiega, a my podążajmy za nim, dajmy mu możliwość fizycznej aktywności. W poradnikach dla miłośników psów znajdziemy fajne pomysły na zabawy dla psa – możesz wykorzystać takie triki podczas twojej nieobecności w domu. Świetnym sposobem na nudę dla zwierzaka jest schowanie w pudełku po butach ulubionego smakołyku. W psie odezwie się wtedy instynkt myśliwego, który musi pokombinować, pomyśleć, upoluje pudło i rozszarpie na kawałki, by dostać to, co chce – zobaczysz jaki będzie szczęśliwy!

Pamiętaj o obowiązkach!

Aktualne przepisy mówią, że pies musi być pod kontrolą właściciela, który powinien panować nad zwierzakiem w taki sposób, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji. Na smyczy oraz w kagańcu muszą chodzić psy z listy ras niebezpiecznych. Kwestia psich kagańców, obowiązku ich zakładania jest regulowana przez miasto, gminę. Jeśli musisz zakładać psu kaganiec to lepiej wybierz koszykowy. Skórzane i materiałowe mogą obciskać pysk.jak wychować psa

Czym karmić szczeniaka?

Nie muszę chyba przekonywać, że prawidłowe żywienie psa jest ogromnie ważne dla jego rozwoju i aktywności. Psie posiłki powinny być urozmaicone, na 1 kg masy potrzebuję odpowiednio:

  • 4-5 g białka
  • 1-2 g tłuszczu
  • 10-15 węglowodanów

Co jedzą i co powinny jeść psy?

jak wychować psaMięso – jest ważnym składnikiem posiłku psa, ale podawaj mu dobre mięso, czyli chude, pełnowartościowe i podroby takie jak nerki, serca czy wątroba. Najlepsze mięso dla pupila to wołowina, cielęcina, drób, baranina (tyko gotowana).

Ryby – podajmy tylko ryby morskie gotowane lub surowe, a dostarczą szczeniakowi witaminę A, fosfor i białko.

Nabiał – mleko przeznaczone jest tylko dla szczeniąt i karmiących matek. Za to możesz każdemu psu podać jajko i ser twarogowy, oczywiście chudy i mało kwaśny.

Jarzyny i owoce – to dla psów źródło witamin i składników mineralnych. Nie bój się podawać psu szpinaku czy marchwi, natomiast unikaj strączkowych warzyw i kapusty. Ziemniaki możesz podać, ale w małej ilości i dobrze rozdrobnione.

Kości – tylko cielęce, drobiowe są zbyt kruche i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla układu pokarmowego czworonoga.

Do picia – najlepsza dla psa jest woda, świeża, czysta, przegotowana.

Zrezygnujmy z produktów mącznych a kasze podajmy mocno rozgotowane! Zabronione są słodycze (czekolada, cukierki i inne).

Przekąski: suchary, siemię lniane (łyżeczka na dzień) i serek żółty

Pies terapeuta?

Już ponad trzydzieści lat temu udowodniono naukowo, że zabawa i samo przebywanie z czworonogiem uwalnia pozytywne emocje u człowieka. Dlatego mówi się, że dobrze zaopiekowany i wychowany pies to terapeuta dla swojego właściciela. Bardzo często samotni ludzie opiekują się psem, bo zwierzę umniejsza im samotność. Roztargnionych, lekkoduchów nauczy odpowiedzialności, egoiście pokaże co to znaczy empatia a dzieci nabiorą pewności siebie, łatwiej skoncentrują się. Nie ma lepszej terapii dla nerwusów jak nauka opanowania emocji. Najnowsze badania potwierdzają natomiast, że obecność psa w domu, gdzie mieszkają dzieci pomaga obniżyć ryzyko dziecięcej otyłości.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

źródła: www.problemyzpsem.pl, www.krainapsa.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.