Pierwszy dzień w przedszkolu

Początek roku szkolnego to zawsze stres dla rodziców i dzieci, niezależnie czy pociacha idzie do żłobka, przedszkola czy szkoły. Jak pomóc całej rodzinie przygotować się na ten nieunikniony czas, aby była dla wszystkich miłym przeżyciem i szybko stał się naturalną koleją rzeczy.

pierwszy dzień w przedszkoluDzisiaj poruszę temat mniejszych dzieci czyli ich spotkania ze żłobkiem i przedszkolem. Kilka poniższych zachowań, rad pomoże zarówno tobie jak i dziecku oswoić się z rozstaniem.

  1. Rozmawiaj, przygotuj, opowiadaj o tym co go czeka, mów prawdę, przedstaw przedszkole w pozytywnym świetle. Jeśli dziecko wyczuje negatywne emocje z twojej strony to nie będzie mu łatwo zaadoptować się w nowym miejscu.
  2. Zaproponuj, aby dziecko wybrało i zabrało ze sobą przytulankę – będzie się fajnie czuło mijając ze sobą coś swojego, z domu.
  3. pierwszy dzień w przedszkoluTak zaplanuj pobudkę, aby zdążyć rano ze wszystkim i spokojnie odprowadź maluszka. Nie ma nić gorszego niż stresujące wybieganie z domu w pośpiechu. Najlepiej to co możliwe przygotuj poprzedniego dnia wieczorem. Wymyśl jakieś rytuały w drodze do i z przedszkola, na przykład zatrzymajcie się przy jakimś drzewie aby oglądnąć liście, ptaki.
  4. Rozstania przed drzwiami placówki ogranicz do minimum, najlepiej mały buziak i papa. Nie zapomnij powiedzieć dziecku, że po niego przyjdziesz albo tata. Zaplanuj z dzieckiem czas po przedszkolu na przykład wizyta na placu zabaw lub wspólna gra – to da mu poczucie bezpieczeństwa i upewni się, że wrócisz po niego. Zawsze dotrzymuj obietnic!
  5. Codziennie pytaj pociechę jak mu minął dzień, co jadł, w co i z kim się bawił, zainteresowanie i miłość to najważniejsze co możesz dziecku dać.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.