Rozwój niemowlaka? – ważna sprawa

Jak wspierać rozwój niemowlaka poprzez zabawę.

rozwój niemowlakaDla dziecka zabawa to nauka, rozwój, trening.  Kiedy Twoja pociecha ma już około 3 miesiące, możesz spróbować się z nim pobawić. W tym czasie dziecko rozpoznaje już powoli kształty, wielkości, reaguje na dźwięk, samo wydaje różne odgłosy. To czas, kiedy maluszek zaczyna interesować się zabawkami, próbuje je chwytać, trzymać w rączce. Poprzez dostarczanie dziecku nowych wrażeń, działamy na jego zmysły. Podczas zabawy, dziecko poznaje  świat, ćwiczy ciało i umysł.

Oto kilka moich sprawdzonych pomysłów, jak poprzesz proste zabawy, wspierać rozwój niemowlaka już od trzeciego miesiąca jego życia (więcej przeczytasz tutaj).rozwój niemowlaka

  • Butelki – przygotuj kilka plastikowych butelek, napełnij je różnymi drobnymi przedmiotami: ryżem, fasolą, grysikiem, pieniążkami, koralikami itp. Pokaż dziecku, jak przedmioty w nich się przesypują, jakie wydają odgłosy. U nas takie butelkowe grzechotki były hitem długi czas.
  • Zaproś maluszka do tańca – nastaw swoją ulubioną muzykę, weź dziecko na ręce i tańcz. Rób w tańcu różne „figury” karuzelę, obroty, unoszenia, samolocik. Zobaczysz, taka zabawa z muzyką w Twoich ramionach spodoba się dziecku, a przy okazji pozwoli i Tobie się odprężyć.
  • Zabawa światłem – zgaś w pokoju światło, włącz małą lampkę lub latarkę i wolno przesuwaj snop światła po suficie i ścianach. Taka spokojna zabawa to dobry relaks dla dziecka przed snem.
  • Faktura i tekstura – przygotuj kilka przedmiotów o ciekawej powierzchni .Może to być kawałek futerka, wełna, kamyk, gąbka. Dotykaj rączką dziecka przedmiotów, pokaż mu jak niektóre z nich są puszyste, miękkie inne gładkie czy zimne itp. Możesz też do zabawy wykorzystać wodę. Namaczaj przedmioty, włóż rączki maluszka do miski by mogło dotykać przedmiotów wodzie.

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.