Stewia – cukier bez kalorii

stewiaStewia (Stevia rebaudiana ), to roślina z grupy astrowatych, o wyjątkowo słodkich liściach, określana też jako zioło słodowe lub miodowe. W Ameryce Południowej, od setek lat używana jako substancja słodząca oraz lecznicza. Słodycz liści powodują zawarte w niej glikozydy stewiowe (dwa główne to: stewiozyd i rebaudiozyd A), które są słodsze od cukru o około 300 razy. Nie są trawione przez układ pokarmowy, przez co nie dostarczają kalorii. Rozpuszczają się wodzie oraz alkoholu. Są odporne na wysokie temperatury, dlatego z powodzeniem możemy je stosować do gotowania, przygotowywania przetworów, pieczenia. Jednak, podczas wypieku, zachowują się inaczej niż tradycyjny cukier, tzn. nie ulegają skarmelizowaniu, nie stanowią też pożywki dla drożdży. Stewia ma stwierdzone właściwości prozdrowotne: może byś bezpiecznie stosowana przez diabetyków, nie powoduje próchnicy, sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Tą słodką roślinę możemy stosować w różnych postaciach:stewia

  • świeżych lub suszonych liści – stewię możemy samodzielnie uprawiać w przydomowym ogródku lub w doniczce. Świeżymi liśćmi osłodzimy napoje i koktajle. Będą znakomitym dodatkiem do deserów i sałatek owocowych. Susz, mający podobne zastosowanie, możemy przygotować samodzielnie lub nabyć w sklepach ze zdrową żywnością.
  • płynu – syrop ze stewii możemy przygotować samodzielnie, gotując świeże liście w niewielkiej ilości wody, lub nabyć gotowy ekstrakt.
  • glikozydy stewiowe w tabletkach, kryształkach, proszku – praktyczne do słodzenia kawy czy herbaty. Kupując stewię w tej postaci, należy zwrócić uwagę, który glikozyd stewiowy jest w składzie preparatu. Stewiozyd ma specyficzny, lekko gorzkawy smak, który często bywa modyfikowany erytrolem (naturalną substancją słodzącą). Z kolei rebaudiozyd A, jest najbardziej zbliżony smakiem do naturalnego cukru.

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.