Ugasić pragnienie. Ale czym???

woda do piciaW sklepie, przy  półkach z wodami butelkowanymi można dostać zawrotu głowy. Jak się w tym połapać, jaką wodę wybrać? Która woda do picia będzie dla nas najlepsza? Oto mój krótki przewodnik:

  • Wody mineralne – wody pozyskiwane w sposób naturalny, naturalnie czyste i naturalnie zmineralizowane. Najczęściej są to wody wgłębne, a sole mineralne pochodzą z rozpuszczonych skał i minerałów. Ze względu na ich zawartość dzielimy je na: wysokozmineralizowane (zawierające powyżej 1500 mg składników mineralnych na litr), średniozmineralizowane (od 500-1500 mg/l) i niskozmineralizowane (zawierające poniżej 500 mg/l) i bardzo niskozmineralizowane ( nie więcej niż 50 mg/l).
  • Wody źródlane, to wody pozyskiwane w sposób naturalny, pierwotnie czyste mikrobiologicznie i chemicznie, są to wody niskozmineralizowane.
  • Wody stołowe, pozyskiwane w sposób naturalny wody, sztucznie wzbogacone w składniki mineralne, mające znaczenie fizjologiczne (np. sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany)
  • Wody lecznicze – specyficzny rodzaj wód, w naturalny sposób bogaty w różne składniki lecznicze. Po takie wody należy sięgać wyłącznie z zalecenia lekarza!woda do picia

Wody o wysokim stężeniu minerałów, mają korzystny wpływ na zdrowie, np. te z wysoką zawartością wapnia lub magnezu, polecane po dużym wysiłku, w okresie upałów, dla osób z niedoborami tych pierwiastków, jednak nie powinny być pite w nadmiernych ilościach. Uważane są za wody twarde, dlatego nie nadają się do przygotowywania posiłków. Wód wysoko i średniozmineralizowanych nie należy poddawać niemowlętom i dzieciom do lat 3, gdyż mogą zbytnio obciążać nerki. Wody o niskiej zawartości minerałów, mogą być pite przez wszystkich i bez ograniczeń, a także służyć do przygotowywania posiłków. Przy wyborze wody, ważna jest zawartość sodu – te o wysokim stężeniu tego pierwiastka (wysokosodowe), nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem, kobiet w ciąży, dzieci (sód zatrzymuje wodę w organizmie). Z kolei wodę z wysoką zawartością wodorowęglanów poleca się osobom cierpiącym na refluks lub nadkwasotę. Pamiętajmy, że to co powinno decydować o wyborze wody, to nie marka, nie reklama, nie cena – a jej skład.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.