Wrzody żołądka…uaktywniają się wiosną

wrzodyChoroba wrzodowa objawia się na ogół silnymi i uciążliwymi bólami brzucha. Te pojawiające się około pół godziny po posiłku, zlokalizowane w dołku podsercowym, wskazują na wrzód żołądka. Bóle występujące w nocy, na czczo oraz  2-3 godziny po posiłku, umiejscowione  pod prawym łukiem żebrowym są typowe przy wrzodach dwunastnicy. Oprócz dolegliwości bólowych, chorobie towarzyszą także inne objawy: wzdęcia, zaparcia, smoliste stolce, nudności, wymioty, zgaga, spadek masy ciała, a także uczucie zmęczenia, osłabienia. Wczesną wiosną oraz na jesień, objawy choroby zaostrzają się.

Winny – Helicobacter pylori

Zakażenie bakterią h.pylori należy do głównych, choć nie jedynych, przyczyn choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Produkowane przez nią toksyny, uszkadzają błonę śluzową, powodując jej  permanentny stan zapalny, co w konsekwencji powoduje powstawanie owrzodzeń.  Naukowcy szacują, że h. pylori odpowiada za  ok. 70% przypadków choroby wrzodowej żołądka i nawet za 90 % wrzodów dwunastnicy.  Obecność bakterii możemy stwierdzić ,wykonując prosty, domowy test, dostępny w aptece bez recepty. Należy pamiętać jednak, że jego dodatni wynik, nie jest różnoznaczny z chorobą. Można być nosicielem h.pylori i nigdy nie zachorować  na chorobę wrzodową.

Wylecz to wrzody

Na szczęście współczesna medycyna skutecznie rozprawia się z wrzodami. Głównie dzięki odkryciu zależności pomiędzy zakażeniem h. pylori, a powstawaniem owrzodzeń. Podstawą jest właściwe rozpoznanie choroby.  I tu nie obejdzie się bez nieprzyjemnego, ale niezbędnego badania – gastroskopii. W przypadku potwierdzenia choroby oraz podłoża jej powstania,  lekarz  przepisze odpowiednie leki. Najczęściej, kombinację antybiotyku (wyeliminowanie h.pylori) oraz inhibitora pompy protonowej (zredukowanie wydzielania kwasu żołądkowego).  W razie występowania dokuczliwych objawów można także przyjmować, dostępne bez recepty leki zobojętniające kwas żołądkowy. Powodzenie terapii, zależy od dyscypliny pacjenta w przestrzeganiu zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Ważne, by nie przerywać terapii, przy poprawie samopoczucia i ustąpieniu objawów, a przeprowadzić leczenie do końca.

Leki to nie wszystko

W przypadku zaostrzenia objawów choroby, w trakcie leczenia farmakologicznego, a także po jego zakończeniu, niezbędna jest odpowiednia dieta oraz  zmiana nawyków żywieniowych. Podczas  zaostrzenia objawów, należy spożywać dania lekkostrawne, głównie gotowane do miękkości warzywa, w postaci mocno rozdrobnionej.  Z czasem, można stopniowo wprowadzać do diety mięso, nabiał, chude wędliny, surowe owoce i warzywa – obserwując reakcję organizmu. Należy drastycznie  ograniczyć spożywanie dań smażonych, wędzonych, marynowanych, ostro przyprawionych, na rzecz pieczonych w folii, duszonych, gotowanych na parze, delikatnie przyprawionych ziołami. Ważne jest, by przyjmować niewielkie posiłki 5-6 razy w ciągu dnia. Należy ograniczyć spożycie soli, picie kawy, mocnej herbaty, alkoholu. Wskazana jest zupełna rezygnacja z palenia papierosów.

źródło zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.