Zespół jelita drażliwego – jak żyć z tą chorobą?

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

zespół jelita drażliwegoZespół jelita drażliwego (IBS – ang.  Irritable Bowel Syndrome), to przewlekłe schorzenie układu trawiennego, objawiające się zaburzeniami perystaltyki jelit oraz nieprawidłowościami w rytmie wypróżnień. Etiologia choroby nie została do końca poznana. Wśród przyczyn IBS wymienia się: nadwrażliwość trzewną, zaburzenia motoryki jelit, zaburzenia na osi mózgowo – jelitowej. Zespół jelita drażliwego może być następstwem przebytej biegunki infekcyjnej. Nadwrażliwość trzewna, obserwowana w IBS, to zwiększona wrażliwość na bodźce mechaniczne oraz ból w obrębie jelit (np. odczuwanie silnych wzdęć przy niewielkiej ilości gazów). W przypadku dolegliwości, określanych jako zespół jelita drażliwego przyczyny często leżą w sferze psychologicznej chorego. Ponad połowa chorych zgłaszających się do lekarza z objawami IBS, cierpi zaburzenia psychiczne (depresję, lęki, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania). Nie bez znaczenia w rozwoju choroby ma tryb życia. Stres, napięcie, niepokój – nasilają dolegliwości.

Drażliwe jelito – uciążliwe objawy

Do charakterystycznych objawów, na podstawie, których diagnozuje się zespół jelita drażliwego zalicza się:

  • bóle brzucha o zmiennym nasileniu i lokalizacji (głównie w podbrzuszu)
  • biegunki
  • zaparcia
  • naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia
  • wzdęcia.

Warunkiem rozpoznania zespołu jelita drażliwego, jest występowanie dolegliwości, przez co najmniej trzy miesiące. Podejrzenie choroby należy zawsze skonsultować z lekarzem, przede wszystkim celem wykluczenia innych chorób organicznych układu trawiennego.

zespół jelita drażliwegoJak leczy się zespół jelita drażliwego?

Niestety IBS jest chorobą nieuleczalną. Leczenie farmakologiczne polega na łagodzeniu objawów. W zależności od dolegliwości, stosuje się leki rozkurczowe, przeciw-zaparciowe lub przeciwbiegunkowe. U części chorych poprawę przynosi terapia lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwlękowymi. Z metod psychologicznych stosuje się psychoterapię, hipnozę, techniki relaksacyjne. Mimo, że objawy są dokuczliwe, choroba ma łagodny charakter, nie prowadzi do wyniszczenia ani groźnych następstw zdrowotnych.

Indywidualna dieta

Nie istnieje specjalna dieta dla osób z IBS. Na ogół to chory, na podstawie obserwacji własnego organizmu i konsultacji z lekarzem lub dietetykiem ustala, które produkty nasilają objawy, a które powodują łagodzenie dolegliwości. W przypadku niektórych osób dolegliwości wynikają z nietolerancji pokarmów (nabiału, glutenu) i ich wykluczenie z diety przynosi zauważalną poprawę. Z  całą pewnością chorzy z zespołem jelita drażliwego powinni unikać alkoholu, zrezygnować z palenia, ograniczyć spożycie słodyczy, kawy, napojów gazowanych, potraw tłustych, ciężkostrawnych, wzdymających.

źródło: www.gastrologia.mp.pl

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.