Znamiona na skórze – co powinieneś wiedzieć!

Znamiona na skórze – geneza

Definicja znamienia określa zmiany skórne zbudowane z komórek o różnym pochodzeniu, najczęściej są to zmiany barwnikowe (tzw. pieprzyki), które pojawiają się na różnych częściach ciała niezależnie od wieku. Zmiany barwnikowe są zazwyczaj łagodne, ale powinniśmy być wobec nich czujni, ponieważ mogą potencjalnie zmienić się w jeden z najbardziej agresywnych nowotworów jakim jest czerniak. Szczególnie po miesiącach letnich, bogatych w słońce, powinniśmy dokonać obserwacji naszych pieprzyków, bo to właśnie promienie UV, które emituje słońce mogą spowodować rozwój choroby.

Rodzaje znamion skórnychznamiona na skórze

Wyróżniamy znamiona wrodzone (powstałe jeszcze w życiu płodowym) lub nabyte, a ze względu na pochodzenie możemy je podzielić na barwnikowe lub naczyniowe. Znamieniem określamy nieprawidłowość w budowie skóry (plamy, pieprzyki, wypukłości).

Wśród znamion barwnikowych wyróżnia się:

 • plamy koloru kawy z mlekiem
 • plamy soczewicowate
 • plamy melanocytowe błon śluzowych
 • znamię Beckera – jasnobrązowa zmiana najczęściej lokalizuje się w obrębie barku lub ramion
 • znamię Suttona – charakteryzuje się odbarwioną obwódką, regularnym brzegiem i jednolitym zabarwieniem, pojawia się u osób powyżej 20 roku życia
 • znamię błękitne – zmiana skórna plamisto-grudkowa o niebieskim kolorze, pojawia się we wczesnym dzieciństwie lub nawet w życiu płodowym – rzadko przekształca się w nowotwór
 • znamię Spitza – występuje głównie u dzieci. Charakteryzuje je twarde, okrągłe guzki o czerwono-brunatnym zabarwieniu. Osiąga wielkość 1–2 cm i najczęściej umiejscowiony jest na twarzy i kończynach dolnych
 • znamię Clarka – gładkie, może mieć też postać brodawkowatą
 • znamię atypowe – plama o barwie ciemniejszej od otaczającej skóry, lekko znamiona na skórzewystające ponad poziom skóry

Znamiona barwnikowe są najgroźniejsze, ponieważ mogą przekształcić się w czerniaka.

Spośród znamion wyróżniamy jeszcze inne niż barwnikowe, należą do nich: brodawki łojotokowe, włókniaki i naczyniaki – mają barwę od różowej do żywo-czerwonej lub purpurowej,  mogą wystąpić w różnych miejscach na ciele jednak częściej jest to głowa i twarz.

Jakie znamiona na skórze są groźne – charakterystyka

Podczas obserwacji naszej skóry powinniśmy w sposób szczególny zainteresować się znamionami, które zmieniają swój:

 • rozmiar – powiększenie, powyżej 6 mm
 • kształt – niesymetryczny kształt
 • strukturę – nierównomierne zabarwienie, rozlewające się na skórę,
 • brzeg – podejrzane znamię ma poszarpany brzeg, nierównomierne, karbowane lub rozmyte
 • ciemny kolor – odcienie czerwonego, czarnego, brązowego, szarego czy niebieskiego

Zwróćmy uwagę na nowo nabyte znamiona, które dynamicznie zmieniają się (aż 80% czerniaków powstaje na nowych znamionach, a tylko 20% na tych, które mamy od lat). Obserwację znamion powtarzamy systematycznie co trzy – sześć miesięcy. Najbardziej narażonymi miejscami są wnętrza ud, pachwiny, stopy, nogi, skóra głowy.

Najważniejsza jest profilaktykaznamiona na skórze

Profilaktyka, czyli zapobieganie, tylko w jaki sposób możemy zapobiec czerniakowi? To codzienne nawyki, zwłaszcza te w letnich miesiącach, mogą ochronić naszą skórę przed nowotworem. Wychodząc z domu posmaruj skórę kremem z filtrem UV o minimum SPF 30, a przy jasnej karnacji SPF 50. Gdy opalamy się (unikajmy opalania między 10-16 godziną ), ochronę powtarzajmy co kilka godzin i po wyjściu z basenu. Znamiona pokryjmy grubszą warstwą kremu z filtrem. Nie zapominajmy o ochronie oczu – wystarczą okulary z filtrem UV. Posiadając dużo pieprzyków na plecach chrońmy je zakładając bawełnianą koszulkę.

Usuwanie znamion 

Jeśli lekarz po zbadaniu pieprzyka za pomocą dermatoskopu (czyli urządzenia, które odpowiednio powiększa i oświetla badaną skórę), zaleci jego usunięcie (resekcję) wcale nie musi to oznaczać, że jest to zmiana nowotworowa. W dermatologii stosuje się tzw. profilaktyczne usuwanie znamion, nawet jeśli nie mają cech nowotworu skóry, ale zawsze mogą się w niego przeobrazić.  Zabieg usuwania znamion stosuje się również, gdy zmiany występuje na narządach płciowych i śluzówce jamy ustnej.

Czasem stosuje się zabiegi laserowe, ale to lekarz decyduje, czy znamię kwalifikuje się do wycięcia czy do zabiegu laserowego. Laser można zastosować w przypadku znamion, które nie są dysplastyczne – nie stanowią zagrożenia nowotworowego. W przypadku zmiany, która budzi jakiekolwiek wątpliwości skuteczną metodą jest jej wycięcie. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa od kilku do kilkunastu minut i jest refundowany przez NFZ. Znamię zostaje wycięte wraz z małym zapasem zdrowej skóry dookoła, a następnie poddawane jest badaniu histopatologicznemu.

Złośliwy nowotwór skóry dotyka zarówno kobiety (najczęściej na udach i łydkach) jak i mężczyzn (ramiona i klatka piersiowa), niestety choroba może też rozwinąć się z pieprzyków na twarzy (szczególnie na nosie czy uchu), a także na klatce piersiowej i przedramionach. Rak może rozwinąć się w gałce ocznej, dlatego warto też dbać o oczy i raz w roku odwiedzać okulistę.

źródła zdjęć: www.pinterest.com, źródła: www.dermatologia.mp.pl

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.