Znów mam pryszcze – pomocy! część I

Trądzik różowaty, niedoskonałości skóry różnego pochodzenia najczęściej dotykają dojrzewającą młodzież. Niestety problem ten pojawia się, i to wcale nie rzadko, u osób dorosłych. Co może powodować zmiany i jak sobie z nimi radzić? Na początek trzeba znaleźć przyczynę powstawania krost i określić rodzaj trądziku. Zdarza się, że już zmiana nawyków pielęgnacyjnych i rodzaju kosmetyków przynosi pożądany efekt. Najczęściej jednak warto poradzić się specjalisty: endokrynologa czy dermatologa.

trądzikRodzaje trądziku:

  1. Trądzik niezapalny rozpoznamy po zaskórnikach, mogą być one otwarte (czarne), często nazywane również wągrami lub zamknięte (białe). Powodem powstawania zmian jest nadmiar sebum.
  2. Trądzik zapalny powstaje, gdy ściana mieszka włosowego (wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty) zostaje przerwana. Pojawiają się wtedy podskórne grudki i w zależności od specyfiki zmian skórnych przy trądziku zapalnym możemy wyróżnić grudki, krosty, torbiele, blizny i przebarwienia.trądzik
  3. Trądzik różowaty objawia się nieestetycznymi, czerwonymi plamami na skórze twarzy i częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn między 30 a 50 rokiem życia. Chora skóra jest zaczerwieniona, czasem nawet bardzo mocno i w towarzystwie krostek. W leczeniu trądziku różowatego stosuje się często kwas azelainowy, który wpływa bezpośrednio na usunięcie grudek i krostek. Dodatkowo lekarz może przepisać kurację antybiotykiem bezpośrednio wpływając na leczenie trądziku.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj trądziku cierpisz, ważna jest pielęgnacja cery, unikanie czynników podrażniających skórę i pogarszające jej stan. O tym przeczytasz w drugiej części postu.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.