10 rzeczy, których nie wiesz o swoim ciele

ludzkie-cialo

Pomimo tego, że ciało ludzkie było badane od setek, a nawet tysięcy lat, naukowcy nadal dokonują nieoczekiwanych odkryć. Oto 10 zaskakujących faktów o ciele.

1. Aby skóra była gładka musisz więcej całować 25% ludzkiego ciała to mięśnie twarzy. Kiedy człowiek się uśmiecha, używa 17 grup mięśni, ale podczas całowania pracuje od 29 do 34 grup mięśni.

2. Naukowcy odkryli „organ” zmysłów, którym jest skóra Reaguje na ból, np. ukłucie i uderzenie. Ten receptor czuciowy składa się z komórek glejowych, które tworzą warstwę siateczkową. Eksperci odkryli, że jeśli go zablokujesz, skóra będzie mniej podatna na ból. To odkrycie może zmienić sposób leczenia przewlekłego bólu u ludzi.

3. Zęby mądrości mogą rosnąć w każdym wieku Podstępne ósemki mogą długo pozostawać w stanie hibernacji i rosnąć kiedy im się podoba. W Księdze Rekordów Guinessa odnotowano przypadek, w którym u 94-letniego mężczyzny wyrósł ząb mądrości. Ale najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, rzadziej po 20. roku życia. Niektórzy ludzie mają więcej szczęścia – w ogóle nie wyrastają im te zęby.

4. Zmierzenie długości stopy jest łatwiejsze niż się wydaje Aby to zrobić wcale nie jest konieczne mierzenie samej stopy linijką. Wystarczy zmierzyć odległość między nadgarstkiem a wewnętrzną stroną łokcia. Będzie ona równa długości stopy. Leonardo da Vinci pisał o tej zasadzie w swoim pismach.

5. Ciągłe pragnienie snu nazywane jest narkolepsją Z reguły naśmiewamy się z przyjaciół, którym ciągle chce się spać, ale w rzeczywistości jest taka choroba i nazywa się narkolepsją. Tacy ludzie nigdy nie śpią, ponieważ pomijają fazy snu wolnofalowego i natychmiast zapadają w szybki sen. Dlatego prawie niemożliwe jest być wesołym i spać w tym trybie.

6. Dotknięcie pępka powoduje, że chce się iść do toalety Jeśli włożysz palec do pępka i połaskoczesz go, naciśniesz lub po prostu dotkniesz, sygnał z włókien nerwowych w jamie brzusznej dotrze do rdzenia kręgowego. Z kolei rdzeń kręgowy przekazuje te sygnały do cewki moczowej.

Zapoznaj się z artykułem na temat tego, jak dbać o swoje zdrowie. Nie daj się chorobom i żyj pełnią życia!

7. Zmarszczki na twarzy mogą powiedzieć więcej niż psycholog Ruch twarzy jest bezpośrednio związany z odczuciami, których doświadczamy. Istnieje nawet klasyfikacja mimiki twarzy, która odpowiada za określone uczucia.

8. Ostry ból łokcia oznacza uderzenie w nerw łokciowy Kiedy uderzamy łokciem nie boli kość, ale nerw łokciowy. Znajduje się między tkanką kostną, a skórą. To dlatego praktycznie jest bezbronny.

9. Ludzie z super pamięcią nie istnieją Z pewnością oglądając programy, w których ludzie pamiętają duże liczby lub różne informacje, zastanawiałaś się jak to jest możliwe. Jednak są to zwykli ludzie, którzy postanowili po prostu trenować swój mózg przy użyciu różnych technik.

10. Żeńskie jajo jest największą komórką w ludzkim ciele Jak na ironie, najmniejszą komórką jest plemnik. Komórka jajowa jest 600 razy większa od plemnika.