kwietnik przy ławce
Czas wolny

Betonowe gazony – sprawdź, jak je wykorzystać w ogrodzie

Posiadacze ogrodów chętnie wprowadzają rozwiązania, dzięki którym ich zielone królestwa nabierają charakteru. Nierzadko kierują się wtedy najnowszymi trendami, a te bywają dość… zaskakujące. Tak jak na przykład betonowe gazony i kwietniki.

Beton w Twoim zielonym królestwie?! Nie bój się go!

Wbrew pozorom ten surowy i na pierwszy rzut oka mało atrakcyjny budulec świetnie odnajduje się w naszych ogrodach. Przede wszystkim sprawia wrażenie ładu, estetyki. Jest też synonimem trwałości. Wystawia więc doskonałą wizytówkę naszemu ogrodowi. Po drugie świetnie współgra z zielenią, ale i innymi naturalnymi brawami roślinności. Zwłaszcza że nie jesteśmy skazani na gazony w tylko jednym kolorze.

Jak wykorzystać betonowe gazony w ogrodzie?

betonowe gazony

Rozmaite wzory i kolory gazonów sprawiają, że bez trudu można wykorzystać je do stworzenia atrakcyjnej kompozycji.

Podstawowy sposób to wykorzystanie ich, jako donic. Dodajmy, że wyjątkowo trwałych, które są w stanie oprzeć się praktycznie każdym warunkom pogodowym. Poza tym betonowe gazony mogą również posłużyć, jako atrakcyjna dekoracja. Wystarczy je ustawić w fantazyjny sposób na przykład kaskadowo. Jeśli do tego sięgniemy do oferty firmy Semmelrock, będziemy mogli przebierać w rozmaitych kolorach (prócz tradycyjnych szarości Semmelrock oferuje również: czerwień czy grafit, ale i ciekawych kształtach (kwadratowe, półokrągłe). To z kolei da nam dużo więcej możliwości aranżacyjnych. Gazony doskonale sprawdzą się również, jako ogrodzenie posesji. Będą chroniły naszej prywatności, a także izolowały od hałasu z zewnątrz (beton wykazuje silne właściwości dźwiękochłonne). Z ich pomocą możemy też umocnić skarpy oraz wykorzystać ich stabilność wszędzie tam, gdzie występuje wyraźna różnica w poziomie terenu. Warto przy tym nadmienić, że gazony betonowe idealnie współgrają z chętnie używaną w ogrodach kostką granitową.

Jeśli czujecie się przekonani do zamiany nudnych donic w niesztampowe gazony, ale nie wiecie, jak je dobrać do swojej przestrzeni, gotowe wskazówki znajdziecie TUTAJ. Przy okazji dowiecie się również, dla jakich roślin gazony stanowią najlepsze towarzystwo. Są to m.in. goździki czy pelargonie. Poznacie również zasady doboru ich kształtu. Dla przykładu – tzw. gazony księżycowe (półokrągłe) to dobry sposób na dopełnienie trudniejszych do zaaranżowania terenów typu kręte ścieżki. Dodajmy jeszcze, że decydując się na taki betonowy akcent, dokonujecie inwestycji na lata, gdyż zarówno czas, jak i pogoda łaskawie się obchodzą z tym surowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.