Czynniki wywołujące konflikt izraelsko-palestyński

Konflikt izraelsko-palestyński jest zjawiskiem złożonym, którego nie da się wyjaśnić w jednym artykule. Chociaż istnieją różnice religijne, nie można tłumaczyć powodu konfliktu wyłącznie na podstawie tego aspektu, ale nie można tego również wyjaśnić przez własność ziemi, chociaż oczywiście elementy ekonomiczne i prawne stanowią problem w rozwiązaniu tego konfliktu.

Stanowisko Hamasu

Hamas kontroluje obecnie Strefę Gazy, ale jest ona zablokowana drogą lądową, morską i powietrzną, co według ONZ jest największym więzieniem pod gołym niebem na świecie. W wyborach palestyńskich w 2006 r. Hamas wystartował i wygrał, a rok później starcia w Strefie Gazy doprowadziły do przejęcia kontroli nad Strefą i uznania jej za rząd palestyński. Hamas, od czasu wyborów w Palestynie, stoi jako wielki obrońca wszystkich Palestyńczyków i Jerozolimy, jednak Autonomia Palestyńska podupada, jest krytykowana i atakowana.

Czynniki wywołujące konflikt

Wśród wydarzeń, które wywołały konflikt, był fakt, że izraelskie służby bezpieczeństwa zakazały palestyńskim muzułmanom gromadzenia się wieczorem w meczecie Al-Aksa, aby świętować ostatni dzień ramadanu, w połączeniu z nakazem eksmisji rodzin palestyńskich uchodźców z pobliskiej dzielnicy Shaykh Jarrah, z prawem stworzonym w latach 70-tych, które stanowi, że izraelscy właściciele ziemscy mogą rościć sobie prawo do własności ziemi, ale to wyklucza Palestyńczyków, ich własność przechodzi na państwo Izrael.

Następnym powodem są izraelscy ultranacjonaliści, którzy popierają państwo Izrael i twierdzą, że cała Jerozolima powinna zostać poddana judaizacji, na co Hamas odpowiedział ultimatum, żądając, aby Izrael zaprzestał eksmisji Palestyńczyków. Izrael nie posłuchał żądań i Hamas rozpoczął ostrzeliwanie izraelskich miast rakietami i pociskami, co spowodowało poważne zamieszki

Konflikt ten nie jest jedynie kryzysem humanitarnym, jest to raczej kryzys polityczny, który ma straszny aspekt humanitarny. Jest to konflikt polityczny, który może być rozwiązany jedynie w sposób polityczny i w tym celu konieczne są negocjacje. Problem polega na tym, że jedna strona nie chce negocjować, a strona, która chce negocjować, jest oskarżana o korupcję. Jest to konflikt, który od dawna się zaognia i który czasami przeradza się w przemoc, ponieważ obie strony nie są w stanie osiągnąć kompromisu. Jaka jest więc przyszłość tego skomplikowanego konfliktu? Zapraszamy do zapoznania się z analizą: https://www.xooom.pl/przyszlosc-palestyny-do-czego-doprowadzi-otwarta-wojna/