depilacja IPL pach
Zdrowie

Depilacja światłem IPL w domowym zaciszu. Co warto o niej wiedzieć?

depilacja IPL pachKobiety od lat poszukują skutecznych sposobów na usunięcie owłosienia. Jeszcze kilka lat temu prawdziwym hitem był ręczny depilator, po którym nogi pozostawały gładkie nawet do 2 tygodni. Później w salonach zaczęto wykorzystywać laser, by w końcu odkryć IPL (Intense Pulsed Light). Epilacja specjalistycznym urządzeniem możliwa jest teraz nawet w domowym zaciszu.

Fotodepilacja – laser i IPL

Trwała redukcja owłosienia, czyli usuwanie nadmiernego owłosienia przy użyciu specjalistycznych urządzeń (inaczej epilacja), to niszczenie cebulki włosa wiązką światła o określonej długości. Urządzenie do epilacji emituje takie światło (a dokładnie takie promieniowanie elektromagnetyczne), które działa na barwnik – melaninę – znajdujący się we włosach. Wiązka promieni tak mocno rozgrzewa melaninę, że cebulka w całości ulega zniszczeniu. Natomiast otaczająca ją skóra pozostaje bezpieczna. Choć laser i urządzenie IPL działają na podobnej zasadzie, różnica leży w długości fal. Laser generuje jedną konkretną selektywną długość fal i najskuteczniej działa na włosy ciemne, czyli te, które zawierają duże ilości melaniny. Barwnik zawarty w skórze absorbuje ciepło wydzielane przez laser i dzięki temu niechciane włoski są skutecznie usuwane. Laser okazuje się nieskuteczny przy włosach jasnych, które melaniny zawierają niewiele. Wtedy z pomocą przychodzi metoda IPL, czyli metoda depilacji wykorzystująca intensywne pulsacyjne źródło światła. Promienie o różnej długości fali, a nie tak jak w laserze o tej samej i niezmiennej, docierają na różne głębokości skóry. IPL świetnie radzi sobie z włosami i przy ciemnej, i przy jasnej karnacji.

Laser i IPL – jak przeprowadza się zabieg?

Za laserowym zabiegiem trwałego usuwania owłosienia kobiety nie przepadają. Depilacja trwa długo, ponieważ każdy włos trzeba naświetlić osobnym impulsem świetlnym. Usunięcie owłosienia z pach to ok. 30-40 min., a z okolic bikini – ok. 1 h. Podczas zabiegu panie odczuwają dyskomfort i bolesność, a po sesji muszą pielęgnować skórę tak, jak po poparzeniu. Laser powoduje podrażnienia, a skóra staje się zaczerwieniona. U niektórych kobiet dochodzi nawet do lekkiego poparzenia.

gładkie nogi dzięki IPL efekt
Gładkie nogi dzięki IPL efekt

Dzięki temu, że IPL działa całą wiązką promieni, a nie pojedynczymi strzałami jak laser, przy naświetlaniu fragmentu skóry usuwamy kilka włosów jednocześnie rosnących na różnych głębokościach. Depilacja jest bezbolesna i bezpieczna dla skóry wrażliwej i naczynkowej. Po krótkim zabiegu (pachy – 5 min., bikini – 15 min.) skóra wygląda zdrowo i nie ma na niej żadnych podrażnień. Choć przy IPL dla pełnej skuteczności musimy wykonać więcej sesji depilacyjnych niż przy laserze (IPL – od 7 do 10 zabiegów, laser – od 4 do 7), koszt całej depilacji wynosi znacznie mniej niż laserowe zabiegi.

IPL w domu 

Bezpieczną i dającą długotrwałe efekty depilację IPL przeprowadzimy też w domu. Wystarczy do tego profesjonalny depilator działający światłem. Urządzenie pozwala bezboleśnie, higienicznie i bezpiecznie na trwałe usunąć owłosienie. Dzięki specjalnej rolce z oznaczeniami unikniemy 2-krotnego naświetlania tego samego fragmentu skóry, a tym samym jej przegrzania. Kiedy depilator nie styka się ze skórą, czujnik kontaktu blokuje impuls świetlny. Tak samo dzieję się przy zetknięciu ze zbyt ciemną skórą, kiedy to inteligentny wykrywacz koloru uniemożliwia wyemitowanie wiązki światła. Zależnie od koloru karnacji i włosów możemy ustawić intensywność działania depilatora. Żeby ochronić skórę przed dodatkowymi uszkodzeniami, do urządzenia wbudowano filtr UV. Dzięki kompaktowym wymiarom depilację przeprowadza się szybko i wygodnie.

Depilacja – kiedy najlepiej ją wykonać?

Dla trwałych i widocznych rezultatów depilację IPL trzeba powtórzyć od 7 do 10 razy. Włosy na skórze są w różnych fazach wzrostu i zdarza się, że część owłosienia znajduje się akurat w 3. fazie (wczesny anagen), kiedy to włoski martwieją i wypadają. Podczas tej fazy depilacja IPL okazuje się najmniej skuteczna. Najlepszy czas na efektywne usuwanie owłosienia to faza anagen, kiedy włosy osiągają swoją całkowitą długość, a ich cebulki są otwarte. Na kilka dni przed zabiegiem IPL warto ogolić nogi maszynką, żeby włoski zaczęły aktywnie odrastać. Wtedy depilacja będzie najskuteczniejsza.

IPL to wygodny sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia. A dzięki domowym urządzeniom wszystkie sesje przeprowadzimy za dużo mniejszą kwotę niż w salonie kosmetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.