domowe archiwum
Dom

Domowe archiwum – jak uporządkować dokumenty?

Ile razy potrzebowałaś pilnie jakiegoś dokumentu, umowy, rachunku, paragonu i nie możesz go znaleźć? Spróbujemy podpowiedzieć jak uporządkować dokumenty i stworzyć domowe archiwum. Ponad 10% Polaków nie płaci rachunków na czas…bo zgubiło gdzieś rachunek! Dzięki poniższym radom nie będziesz należeć do grupy dłużników i raz na zawsze zrobisz porządek w dokumentach.

Zanim zabierzesz się za porządki i stworzenie domowego archiwum zaopatrz się w kilka teczek lub segregatorów w różnych kolorach, koperty oraz tekturowe pudełka. Następnie w jednym miejscu zbierz wszystkie dokumenty, umowy, paragony, gwarancje i rachunki. Przejrzyj szuflady, zakamarki, torebki i portfel. Gdy zgromadzisz już wszystkie ważne papiery przejdź do ich segregacji w podziale na tematy:domowe archiwum

  • Mieszkanie
  • Dokumenty dotyczące dzieci
  • Akty notarialne, odpisy aktów urodzenia, ślubu itp.
  • Praca
  • Samochód
  • Telefon
  • Gwarancje
  • Polisy
  • Pity

Dokumenty układamy chronologicznie, a jeśli zauważysz, że czegoś brakuje zapisz to na kartce i jak najszybciej spróbuj zdobyć kopię – w banku dostaniesz wyciągi i dokumenty ale za sporządzenie ich duplikatu możesz zapłacić dodatkową prowizję.

domowe archiwumNa pewno wśród dokumentów znajdziesz takie, które są już mało widoczne – zrób im zdjęcie, a na przyszłość każdy ważny papier sfotografuj, nawet telefonem i możesz śmiało przechowywać je w formie elektronicznej. Taka forma dokumentu jest tak ważna jak oryginał.

Posegregowane dokumenty zapakuj w odpowiednio podpisane teczki a potem pudełka, które również opisz. Przeglądając umowy zapisz, najlepiej w kalendarzu ściennym lub elektronicznym daty, kiedy kończą się ważne terminy poszczególnych umów – rejestracja auta, ubezpieczenie auta, mieszkania, umowa telewizji kablowej, do kiedy spłacasz raty pożyczki. Mając tak uporządkowany system dokumentów będzie ci łatwiej kontrolować swoje zobowiązania, a czasem może nawet zaoszczędzisz kilkaset złotych rocznie i wiele nerwów podczas poszukiwania potrzebnego dokumentu.  Widząc datę kończącej się umowy, masz czas na przeglądnięcie ofert konkurencji i wybranie najkorzystniejszych warunków cenowych.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.