
Migrena mój wróg cz. II
Migrena – jak sobie z nią radzić?
Migrena potrafi zaburzyć pracę, weekendowe plany, czy codzienne życie. Sama świadomość, że jest się osobą cierpiącą na migreny jest połową sukcesu. W pierwszej kolejności trzeba się udać do lekarza, neurologa, aby wykluczyć ewentualne inne przyczyny bólu głowy. Lekarz zleci wykonanie badań, rezonansu magnetycznego, USG tętnic szyjnych i inne, które uzna za konieczne. Jeśli nie pomagają odpowiednio wcześnie zażyte klasyczne środki przeciwbólowe (aspiryna, nurofen, ketanol) , lekarz może przepisać inne leki na migrenę – tryptany. Są dość drogie, ale skuteczne, nawet kiedy zostaną zażyte już w czasie ataku migreny. Jednakże najczęstszy błąd popełniany przez migrenowców to zbagatelizowanie pierwszych objawów ataku i myśl, że tym razem samo przejdzie, otóż nie przejdzie! Ostatnie badania i publikacje naukowe pokazały, że każdy silny ból migrenowy pozostawia trwały ślad w mózgu. Dlatego tak ważne jest niedopuszczanie do ataku.
Niekonwencjonalne metody leczenia
Oprócz środków farmakologicznych istnieją także metody niekonwencjonalne, pomagające głównie rozluźnić mięśnie i walczyć ze stresem. Jeśli jesteś w czasie ataku migreny, po zażyciu tabletki możesz także stworzyć w domu odpowiednie warunki sprzyjające ustąpieniu bólu.
- Migrenowiec szuka spokojnego i ciemnego miejsca, gdzie będzie mógł poleżeć, przespać się czy po prostu odpocząć.
- Jeśli twój partner lub partnerka cierpią na migreny, najlepsze co możesz zrobić w czasie ataku to stworzyć właśnie takie warunki, które dadzą choremu komfort i poczucie bezpieczeństwa.
- Przygotuj także zimny okład na głowę, wodę do picia i otocz chorego troską i zrozumieniem. W szczególności to drugie jest potrzebne, bo czasem bywa tak, że to właśnie nagła migrena spowoduje zmianę waszych planów na weekend czy podróż.
- Chorzy szukają pomocy w walce z bólem głowy w akupunkturze, akupresurze czy w uprawianiu jogi.
- Pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i tym samym zmniejszenie napięcia i codziennego stresu ma medytacja, masaż czy zwykły spacer.
- Relaksujące bywa też pływanie, gimnastyka czy zwykła jazda na rowerze.
- Wszystkie formy ruchu na świeżym powietrzu, które dotlenią organizm i pozwolą oderwać się od codziennych obowiązków zaskutkują pozytywnym samopoczuciem nie tylko u migrenowców!

