Dom

Oszczędzaj energię elektryczną – ekonomiczne, ekologiczne i modne!

Oszczędzaj energię elektryczną Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej, problem oszczędzania dotyczy więc każdego. Różnić się możemy natomiast motywacją. Większość oczywiście postawi na aspekt ekonomiczny, nie lubimy przecież przepłacać, a prąd to najczęściej wykorzystywane przez nas medium. Dla innych z nas istotna będzie ekologia, dla jeszcze innych – moda. Moda na ekologię, a w związku z tym także na oszczędzanie prądu, rozpowszechnia się, gdyż jesteśmy coraz bardziej świadomi skutków zaniedbań w tym zakresie.

Dlaczego warto oszczędzać prąd?

Po pierwsze dlatego, że dzięki temu oszczędzamy pieniądze. Po drugie zaś dlatego, że większość tej energii wciąż pozyskuje się z ropy naftowej, gazu ziemnego czy węgla, a ich pokłady są ograniczone, czyli kiedyś się skończą. Dodatkowo: przetworzenie ich na energię elektryczną niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska, co w efekcie negatywnie wpływa na nas samych. To przecież my będziemy zmagać się z konsekwencjami nadmiernej emisji gazów i pyłów do atmosfery, to nas przecież dotknie ostatecznie wywołany przez nie efekt cieplarniany. Proces ten prowadzi do groźnych konsekwencji w przyszłości- takich jak: wzrost temperatury i globalne ocieplenie, przesunięcie stref klimatycznych w kierunku bieguna, topnienie lodowców, przyspieszenie parowania wody i opadanie jej w nowych rejonach, zaburzenia równowagi w ekosystemach i ginięcie wielu gatunków.

żaróweczki energooszczędne ledowe

Jak oszczędzać energię?

Wbrew pozorom nie jest to ani szczególnie trudne ani wymagające. Wystarczy pamiętać o 5 „złotych” zasadach, jak oszczędzić energię elektryczną:

  1. WYMIEŃ ŻARÓWKI NAŚWIETLÓWKIi ENERGOOSZCZĘDNE.
  2. WYŁĄCZAJ ŚWIATŁO TAM, GDZIE JEST AKURAT NIEPOTRZEBNE.
  3. MĄDRZE UŻYWAJ SPRZĘTU AGD.
  4. ZMIEŃ SPRZĘT AGD NA BARDZIEJ EKONOMICZNY.
  5. WYŁĄCZAJ URZĄDZENIA, KTÓRYCH AKTUALNIE NIE UŻYWASZ.

Świetlówki energooszczędne zużywają 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne  żarówki o porównywalnej barwie i ilości światła. Ich światło jest bezpieczne dla oczu i zdrowia, mają bardzo niski poziom emisji ciepła. Świetlówki są też dużo trwalsze od tradycyjnych żarówek. – Bez względu na ilość włączeń i włączeń na dobę. Pamiętać jedynie trzeba, że świetlówki zużywają przy rozruchu więcej prądu niż tradycyjne żarówki, więc nie należy umieszczać ich w pomieszczeniach, gdzie światło włączamy często, ale na krótko, np. w toaletach. Dodatkowym atutem świetlówek energooszczędnych jest fakt, iż aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyklingu. Ze starej można więc wyprodukować nową. Jeszcze bardziej ekonomiczne są tzw. świetlówki LED. Pozwalają one zaoszczędzić nawet 90% energii w porównaniu z klasyczną żarówką o podobnej jasności. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe – wytrzymują nawet 100 000 godzin pracy, podczas gdy klasyczne żarówki tylko 1000-2000 godzin świecenia, a energooszczędne – 10000. Jedyną wadą świetlówek LED jest ich cena – są droższe od świetlówek energooszczędnych. Cena ta zwraca się jednak szybko w dużo niższych rachunkach za prąd.

żarówki energooszczędne LED

Sposoby oszczędzania energii

Sprzęt AGD również wpływa na zużycie energii, warto więc kupując nowy, pamiętać o klasach energetycznych. Najbardziej ekonomiczny sprzęt to ten klasy A+++. (Generalnie im więcej plusów tym lepiej.) Warto też pamiętać o tym, by nie stawiać lodówki w pobliżu źródeł ciepła lub nie umieszczać w niej gorących potraw. To zwiększa jej pracę, a tym samym zużycie energii. Oszczędzaj energię elektryczną z głową – zainwestuj w odrobinę droższy sprzęt o lepszej klasie energetycznej, oszczędzając tym samym w przyszłości na rachunkach.

Kolejnym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie urządzeń z trybu czuwania (tzw. stand by), gdy nie ma nas w domu lub np. na noc. Tryb ten pochłania często więcej prądu niż tryb aktywności urządzenia. Dobrym rozwiązaniem może być podłączenie urządzeń do listwy, którą na czas nieobecności wyłączamy jednym przyciskiem.

Możemy też – gdybyśmy chcieli być jeszcze bardziej ekologiczni – zainwestować w urządzenia do oszczędzania prądu elektrycznego, które pozyskują energię z odnawialnych źródeł: słońca, wody czy wiatru. Jest to jednak krok dość kosztowny na początku, choć dający w efekcie spore korzyści ekonomiczne.

To, czy i jak, zastosujemy znane nam zasady oszczędzania energii, zależy tylko od nas. Podobnie jak od nas zależy wybór dostawcy prądu do naszego mieszkania czy domu. Zanim więc podpiszemy umowę z konkretna firmą, warto przejrzeć oferty kilku i porównać je ze sobą. Okazuje się, że tutaj także możemy wygenerować oszczędności i ulżyć domowemu budżetowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.