Wydawnictwa coraz częściej stawiają w swojej ofercie na reportaże, ponieważ cieszą się one dużą popularnością wśród czytelników. W ofercie wydawnictw znajdziemy między innymi reportaże podróżnicze, sądowe, wojenne, polityczne czy popularnonaukowe. Reportaż pozwala zrozumieć świat, innych ludzi, uczy tolerancji i empatii w stosunku do drugiego człowieka.
W natłoku fake newsów oraz niezliczonych, niesprawdzonych przez nikogo informacji, można odnaleźć tam rzetelne i prawdziwe historie, napisane z poszanowaniem bohatera, jego kultury czy odmienności. Rzetelne informacje ze świata finansów, medycyny i nie tylko znajdziesz w serwisie www.wady.pl.
Jakie cechy powinien mieć dobry reportaż?
Dobry reportaż powinien cechować się szacunkiem dla bohatera, jego punktu widzenia, sumiennością oraz wiernością wobec opisywanej historii. Ważne jest także, żeby reportaż zaciekawił czytelnika, nie przedstawiał tylko suchych faktów, lecz także emocje towarzyszące dziennikarzowi i bohaterowi reportażu.
Popularność literatury reportażu
Według statystyk wydawnictw nawet mało znani autorzy sprzedają dużo więcej książek niż pisarze prozy.
W Polsce niewątpliwym królem reportażu jest Mariusz Szczygieł, którego reportaże cieszą się od wielu lat wielkim powodzeniem. Jego najpopularniejsze książki non fiction to między innymi: „Gottland”, „Niedziela, która zdarzyła się w środę” czy „Zrób sobie raj”.
O tym, że reportaż cieszy się ogromną popularnością może świadczyć fakt powołania w 2009 roku Instytutu Reportażu, który corocznie organizuje wydarzenie, na których można nauczyć się zawodu reportera i poznać go od kuchni.
Od czego zacząć czytanie reportaży?
Zaczynając swoją przygodę z literaturą non fiction, warto zwrócić swoją uwagę na zbiory reportaży. Znajdziemy tam wiele historii, stosunkowo krótkich, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, czy ten rodzaj literatury przypadnie nam do gustu. Jeśli złapiemy bakcyla, możemy przerzucić się na literaturę nieco obszerniejszą.
Podobne posty
Czy warto poświęcać czas na grę w kasynie online?