atopowe zapalenie skóry
Zdrowie

Rumiane policzki u dziecka – nie zawsze objaw zdrowia

Od pokoleń rumiana buzia u maluszka cieszyła oko rodziców. Była oznaką zdrowia i witalności. Tymczasem nienaturalnie czerwone policzki, zwłaszcza gdy skóra na nich jest błyszcząca, jakby lakierowana, mogą świadczyć o pojawianiu się u naszej pociechy nietolerancji na białka mleka, zwanej skazą białkową.

atopowe zapalenie skóryCzym jest skaza białkowa?

Skaza białkowa, to rodzaj alergii pokarmowej na białka mleka krowiego objawiająca się charakterystycznymi zmianami skórnymi na twarzy (czerwone policzki) oraz w obrębie uszu ucha (tzw. objaw naderwanego ucha). Nietolerancja na mleko krowie może się także objawiać w mniej typowy sposób: biegunkami, bólami brzuszka, kolkami, częstym ulewaniem,  wysypką na innych częściach ciała, zmianami w zagięciach łokci i kolan.

Jak leczyć?

atopowe zapalenie skóryPodejrzenie skazy białkowej wymaga wizyty u pediatry. Nieleczona może negatywnie odbić się na zdrowi i rozwoju dziecka. W przypadku dzieci karmionych piersią, pierwszym krokiem jest wyeliminowanie mleka i jego przetworów z diety matki. U dzieci karmionych mieszankami sztucznymi, lekarz pomoże dobrać odpowiedni preparat do żywienia, tzw. hydrolizat białkowy. Na rezultaty trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Zmiany na buzi powodują świąd, podrażnienia, a rozdrapane ranki mogą się nadkażac, dlatego skóra policzków wymaga specjalnej pielęgnacji. Ulgę dziecku przyniesie smarowanie zmian kremem na atopowe zapalenie skóry. Zawarte w nich składniki wspomogą odbudowę płaszcza wodno – lipidowego naskórka, złagodzą świąd, przyspieszą gojenie. Podrażnionej, swędzącej skórze pomogą chłodne okłady z gazy. Do kąpieli należy używać hipoalergicznych kosmetyków, najlepiej emolientów. Od czasu do czasu można wykąpać pociechę w krochmalu lub roztworze nadmanganianu potasu.

Co dalej?

Skaza białkowa, przy odpowiednim postępowaniu,  mija z reguły w okolicy drugiego roku życia. Niestety wystąpienie nietolerancji na mleko współistnieje często z innymi alergiami. Rozszerzanie diety małego alergika powinno odbywać się stopniowo. Nowe pokarmy należy wprowadzać pojedynczo, w dłuższych odstępach czasu. Wówczas wychwycenie alergenu jest łatwiejsze. Skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż alergie głownie na niej się objawiają, osłabiając naturalne mechanizmy ochronne. Dlatego najlepiej nie rezygnować z hipoalergicznych kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz kremów na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza, gdy pojawią się na niej jakiekolwiek zmiany czy podrażnienia.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.