Zdrowie

Siedź prosto!

Slogan znany nam już od dzieciństwa, uporczywie powtarzany przez nauczycieli i rodziców. Proste plecy i odpowiednia pozycja ciała w czasie różnych czynności, które wykonujemy codziennie jest ogromnie ważna. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i osiem godzin dziennie spędzasz w pozycji siedzącej, wcześniej czy później możesz odczuwać ból pleców, odcinka szyjnego lub lędźwiowego. A im bardziej stosujemy się do zasad ergonomicznej postawy ciała tym wizja choroby oddala się.

Typowe objawy

Nieleczone bóle pleców, mięśni, stawów, bóle odczuwane w chorobach zwyrodnieniowych stawów, czy chorobach reumatoidalnych mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Ból  powoduje, że szybciej odczuwamy zmęczenie, stajemy się  rozdrażnieni, tracimy apetyt,  izolujemy się od otoczenia, możemy cierpieć na bezsenność.
Aby uwolnić się od bólu lub złagodzić jego uporczywość możemy zastosować: leczenie farmakologiczne i/lub leczenie  niefarmakologiczne.

prawidłowa postawa ciała przy buirku

Jak leczyć i zapobiegać

W przypadku leczenia bólów pleców i stawów najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak: aspiryna, ibuprofen, paracetamol, piroksykam, sudoksykam, izoksykam, czy właśnie meloksykam – np. Moilec (http://www.moilec.pl/informacje-o-produkcie) – leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niezbędna jest również profilaktyka. Musimy pamiętać o aktywności fizycznej (wystarczy pływanie, szybki marsz, nordic walking czy jazda na rowerze), prawidłowej diecie i wadze. Kiedy nosimy zakupy musimy rozkładać ciężar równomiernie, a podnosząc ciężki przedmiot należy kucnąć, chwycić ciężar i wstając napiąć mięśnie brzucha, to spowoduje odciążenie naszego kręgosłupa. Starajmy się jak najczęściej mieć wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch i napięte pośladki.

zdjęcia: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.