szczotkowanie
Zdrowie

„Szczotko, szczotko, hej szczoteczko…”

Słowa tej piosenki zna z dzieciństwa chyba każdy. Jednak teraz wiemy także, że szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…to nie wszystko. Jak prawidłowo dbać o zęby? Niby wiemy, a jednak większość z nas boryka się z problemami, które wynikają z niewłaściwej higieny. Tak, więc, w kwestii krótkiego przypomnienia, jak powinna wyglądać pełna pielęgnacja jamy ustnej i szczotkowanie zębów:szczotkowanie

  • Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Zabieg ten wykonany przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem, pozwala pozbyć się resztek jedzenia i drobnoustrojów z przestrzeni międzyzębowych. Nitkowanie zębów ma jeszcze dodatkową zaletę – pozwala te przestrzenie „przewietrzyć”, dzięki czemu bakterie beztlenowe mają gorsze warunki bytowania i rozmnażania.
  • Po pierwsze wybór właściwej do stanu uzębienia i dziąseł, szczoteczki. Powinna mieć wąską główkę, by docierać do trudno dostępnych miejsc i być na tyle twarda by, usuwać płytkę nazębną i na tyle miękka, by nie powodować podrażnień dziąseł. Pamiętajmy by szorować wszystkie powierzchnie zębów. Zaczynamy od szczotkowania ruchem okrężnym oraz wymiatającym powierzchnie zewnętrzne, następnie powierzchnie żujące. Kolejno zajmujemy się wewnętrzną powierzchnią zębów oraz linią dziąseł.nitkowanie
  • Czyszczenie języka. Zabieg ten możemy wykonać specjalną skrobaczką przeznaczoną do tego celu, bądź zaopatrzyć się w szczoteczkę wyposażoną w powierzchnią do czyszczenia języka. Język należy czyścić w kierunku od nasady ku końcówce.
  • Płukanie płynem– po myciu zębów, wypłukaniu wodą, jamę ustną należy przepłukać płukanką, trzymając ją w ustach przez 30 sekund. To płyn, taki jak ten, dotrze tam, gdzie ani nitka ani szczoteczka nie dały rady. W ten sposób pozbędziemy się z jamy ustnej 99, 9% bakterii, a uczucie świeżości i czystości będzie nam miło towarzyszyć przez kilka godzin.

Tak więc jak, to w piosence Fasolek na koniec leciało:„ Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć”!

źródło zdjęć: www.pinterest.com, www.listerine.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.