trądzik
Zdrowie

Trądzik u dorosłych – pielęgnacja i leczenie

Jak zwalczyć trądzik?

trądzikTrądzik u dorosłych to wcale nie taki rzadki przypadek. Okazuje się, że blisko 40% dorosłych ma problemy z cerą, zaskórnikami, pryszczami i przebarwieniami. Jeśli jesteś w grupie osób, która skończyła 25 lat i nadal boryka się z trądzikowymi zmianami na skórze, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość, trądzik można wyleczyć działając kompleksowo! Nie wystarczy sam krem czy antybiotyk na trądzik, konieczna jest systematyczna pielęgnacja, dieta i zdrowy styl życia. Do najczęstszych przyczyn powstawania zmian trądzikowych przyczyniają się: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, stres, zmęczenie, palenie papierosów, alkohol, dieta bogata w cukry, tłuszcze i produkty przetworzone, klimatyzacja, suche powietrze. Dlatego eliminując przyczyny pozbędziesz się skutków!

Cera trądzikowa – pielęgnacja?

trądzikBardzo często trądzik pojawia się nie tylko na twarzy, ale także na plecach, dekolcie czy ramionach, kiedy więc mówimy o delikatnym czyszczeniu czy złuszczaniu martwego naskórka, mamy na myśli wszystkie partie ciała dotknięte chorobą. Do oczyszczania i złuszczania niezastąpione są mało inwazyjne kosmetyki: peelingi enzymatyczne, delikatne żele czy pianki do mycia. Wydaje się, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia a raczej wysuszenia, a to duży błąd w leczeniu trądziku pospolitego. Intensywne wysuszanie i odtłuszczanie powodują zwiększoną ilość produkcji sebum i koło się zamyka. Skuteczna pielęgnacja problematycznej cery powinna być oparta na intensywnym nawilżaniu kosmetykami przeznaczonymi właśnie do cery trądzikowej czy tłustej – to one uregulują nadmierne przetłuszczanie skóry. Krem na trądzik powinien zawierać w swoim składzie retinol i witaminę C. Codzienny demakijaż jest podstawą w oczyszczaniu, nie bój się maseczek – te z glinką pomogą w redukcji zaskórników.

Co jeść a czego unikać w diecie?dieta na trądzik

Fast foody, słodycze, gazowane napoje, alkohol i ostre przyprawy – oto lista zakazanych produktów, która powinna zniknąć z twojego jadłospisu przynajmniej na czas leczenia trądziku. Często sięgaj po warzywa, owoce, kasze, zioła, w szczególności te produkty, które zawierają, cynk, błonnik i witaminę A. Ważne jest także nawadnianie organizmu od wewnątrz, pij przynajmniej 2-2,5 l wody dziennie, z dodatkiem mięty, cytryny, imbiru.

W przypadku silnych zmian trądzikowych leczenie trądziku powinno się zacząć od konsultacji dermatologicznej – nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.