zapalenie dróg moczowych w ciąży
Zdrowie

Zapalnie dróg moczowych w ciąży

Jak dochodzi do zapalenia dróg moczowych?

U zdrowego człowieka, drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Zdarza się, że bakterie bytujące w okolicach cewki moczowej wnikają głębiej, kolonizując drogi moczowe, pęcherz, a nawet nerki. W zdecydowanej większości przypadków (w około 90%), drobnoustrojem odpowiedzialnym za stany zapalne dróg moczowych jest pałeczka kałowa Escherichia Coli. Inne patogeny mogące powodować stany zapalne w drogach moczowych to bakterie: Klebsiella, Proteus, Enterobacter, Staphylococcus oraz chlamydie, grzyby, wirusy. Zakażenie układu moczowego znacznie częściej dotyczy kobiet, ze względu na budowę anatomiczną: krótszą niż u mężczyzn cewkę moczową, mniejszą odległość pomiędzy ujściem cewki moczowej a odbytem. Stanom zapalnym dróg moczowych sprzyjają: obniżona odporność, duża aktywność seksualna, stosowanie środków plemnikobójczych, zmiany hormonalne (np. ciąża, połóg), cukrzyca, kamica nerkowa.

zapalenie dróg moczowych w ciążyBól pęcherza w ciąży

W ciąży występują dodatkowe czynniki sprzyjające zapaleniu dróg moczowych. Pod wpływem zmian hormonalnych (podwyższone stężenie progesteronu), dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni moczowodów i pęcherza, co sprzyja zastojom moczu oraz wystąpieniu refleksu, czyli cofania się moczu. Dodatkowo, powiększająca się macica uciska na moczowody, co utrudnia odpływ moczu. Ponadto u niektórych ciężarnych, w moczu obecna jest glukoza, która stanowi doskonałą pożywkę do namnażania bakterii. W ciąży, stan zapalny dróg moczowych bezwzględnie wymaga leczenia. Zakażenie w obrębie nerek u ciężarnych może doprowadzić do groźnych dla matki i dziecka powikłań: przedwczesnego porodu, poronienia, stanu przedrzucawkowego, ropnia nerki oraz sepsy.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Do charakterystycznych objawów zakażenia dróg moczowych należą:

  • Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu
  • Uczucie parcia
  • Potrzeba częstego oddawania moczu
  • Pobolewanie w dole brzucha
  • Krwiomocz

Gdy dojdzie do zakażenia nerki na ogół pojawia się wysoka gorączka (powyżej 38 0C), dreszcze, silny ból w okolicach jednej lub obu nerek, nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Co to jest bakteriomocz bezobjawowy?

Obecność bakterii w drogach moczowych nie zawsze prowadzi do stanu zapalnego i wystąpienia objawów, mówimy wówczas o bakteriomoczu bezobjawowym (inaczej bakteriurii bezobjawowej). Aby wykryć chorobę konieczne jest regularne wykonywanie badania ogólnego moczu oraz posiewu – wynik powyżej 100 000 (105) żywych bakterii w 1 mililitrze moczu świadczy o bakteriurii. Bakteriomocz bezobjawowy u ciężarnych wymaga leczenia, gdyż może rozszerzyć się na górne drogi moczowe i doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek lub innych groźnych dla matki lub dziecka powikłań.

zapalenie dróg moczowych w ciążyDiagnoza zapalenia dróg moczowych

Podstawowym badaniem stwierdzającym zapalenie dróg moczowych jest ogólne badanie moczu. O zakażeniu w obrębie dróg moczowych świadczy obecność leukocytów (białych krwinek), bakterii, erytrocytów (czerwonych krwinek) w badaniu mikroskopowym. Kolejnym badaniem w kierunku diagnozowania zakażenia dróg moczowych jest posiew moczu. Z wyniku badania dowiemy się, jakie bakterie oraz w jakiej ilości są odpowiedzialne za stan zapalny (wynik powyżej 1000 bakterii w 1 mililitrze moczu potwierdza zakażenie). Na ogół sprawdza się także wrażliwość patogenów na antybiotyki (antybiogram). U kobiet w ciąży, w przypadku stwierdzenia zakażenia dróg moczowych, wskazane jest także wykonanie badania krwi (morfologia, kreatynina, glukoza, elektrolity) oraz badania ginekologicznego.

Tabletki na zapalenie dróg moczowych w ciąży

Wystąpienie charakterystycznych objawów zapalenia pęcherza w ciąży wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. W zależności od wieku ciąży i ogólnego stanu zdrowia, leczenie prowadzi się za pomocą antybiotyków. Nie należy się obawiać terapii, gdyż istniej grupa antybiotyków zupełnie bezpiecznych w ciąży (np. amoksycyklina i cefaleksyna). Za wyjątkiem pierwszego trymestru oraz kilku tygodni bezpośrednio przed porodem, bezpieczne jest stosowanie tabletek na zapalenie dróg moczowych, w których substancją czynną jest furazydyna. W przypadku silnego bólu można stosować także, bezpieczne w ciąży, leki rozkurczowe. Należy pamiętać, że przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży, także tych bez recepty, należy zawsze skonsultować z lekarzem.

 Naturalne sposoby na zdrowe drogi moczowezapalenie dróg moczowych w ciąży

  • Pokochaj żurawinę. Udowodniono, że owoce tej rośliny są skuteczne zarówno w profilaktyce jak i leczeniu zakażeń dróg moczowych, a to głównie ze względu na obecność flawonoidów antocyjanów i proantocyjanów. Te ostatnie uniemożliwiają przyklejanie się bakterii do ścian układu moczowego, przez co zapobiegają ich kolonizacji i namnażaniu. Dodatkowo duża ilość kwasu askorbinowego (witaminy C) zawarta w owocach zakwasza mocz, a niskie pH nie sprzyja bakteriom. Żurawina jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Można ją spożywać w postaci soku, przetworów, świeżych lub suszonych owoców.
  • Nawadniaj organizm. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby jest istotne w utrzymaniu w zdrowiu układu moczowego. Zalecana ilość płynów w ciąży wynosi około 2 – 2,5 litra w ciągu doby. Stale przepłukiwane drogi moczowe zapobiegają osadzaniu się i rozwojowi bakterii.
  • Dbaj o higienę. O czystość okolic intymnych należy dbać nie tylko w ciąży. Jednak ze względu na dużo większe ryzyko zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych i dużo poważniejsze konsekwencje z tym związane, do spraw higieny przyszłe mamy powinny się dużo bardziej przykładać. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym kierunku podmywania oraz wycierania. Zawsze w kierunku od ujścia cewki moczowej w kierunku odbytu – nigdy odwrotnie. Bakterie bytujące w okolicach odbytu nie powinny zostać przeniesione w okolice pochwy. Do mycia należy używać letniej (najlepiej bieżącej) wodzapalenie dróg moczowych w ciążyy oraz delikatnych kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej. W ciąży niedozwolone jest wykonywanie tzw. nasiadówek, które bywają polecane w zapaleniu układu moczowego. Ciąża, to stan, w którym dużo częściej niż zwykle musimy korzystać z toalet, zdarza się że także i z tych publicznych. Na taką okoliczność, warto mieć przy sobie jednorazową nakładkę higieniczną na sedes (do nabycia w drogeriach). Dzięki niej w miarę komfortowo i bezpiecznie załatwimy swoje potrzeby. Po stosunku płciowym należy umyć miejsca intymne lub przynajmniej oddać mocz, dzięki czemu zapobiegniemy wniknięcia bakterii z członka mężczyzny do dróg moczowych. Bielizna kobiet ciężarnych powinna być nie tylko ciepła i wygodna, ale także wykonana z naturalnych materiałów. Syntetyki nie przepuszczają powietrza i wilgoci, co sprzyja namnażaniu bakterii.
  • Unikaj przeziębienia newralgicznych miejsc. Wychłodzenie dolnych partii ciała sprzyja rozwojowi infekcji, dlatego szczególnie w ciąży należy tego unikać. Nie należy siadać na zimnym lub mokrym podłożu (np. piasku, kamieniach). W przypadku korzystania z kąpielisk i plaż, należy dokładnie osuszać ciało i zmieniać kostium kąpielowy na suchy zaraz po wyjściu z wody.
źródła: www.nefrologia.pl, www.ciaza.mp.pl

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.